Rfid Etiket

| 1 Ekim 2015 | 0 Comments

RFID teknolojisi canlı ve cansız nesneler üzerine sabitlenecek etiketler yardımıyla bu nesneleri kolayca takip etmenizi hem de bunu uzaktan yapabilmenizi sağlar. Etiketin bellek durumuna göre nesneye ait basit bilgileri depolayabildiği gibi gelişmiş etiketler nesneye dair pek çok bilgiyi an be an kaydeder. Etiketleri birbirinden ayıran bir diğer konu da güç kaynaklarına sahip olup olmama konusudur. Herhangi bir güç kaynağına sahip olmayan pasif etiketlere etkisiz de denilmektedir. Bu etiketler güçlerini okuyucudan alarak iletişim sağlamaktadır. Yarı pasif etiketler kendi bünyelerinde küçük bir pil barındırarak buradan aldığı enerji ile çalışır. Aktif etiketlerse çok daha etkin çalışabilmekte, bunu da kendi güç kaynaklarından aldığı güçle yapmaktadırlar.

Teknolojinin bu kadar geliştiği günümüzde devasa boyuttaki depolarda dahi sayım yapmak kısa sürelerde bitebilecek bir iş olmuştur. ”Depo sayımı” dendiğinde aklınıza hala günlerce bitmeyen uğraştırıcı ve stresli bir süreç geliyorsa RFID bu noktada hayatınıza girmeli ve tüm bu süreçleri tek kişinin kolaylıkla yapacağı hızlı bir işlem olarak zihninizde değiştirmelidir. RFID ile stok takibi nasıl yapılır sorusunun son derece basit bir cevabı vardır. Deponuza girecek ürünlerin her birinde ya da palet başına yerleştirilen etiketler depoya girişte RFID okuyucuya okutulur. Okutulan etiketlerdeki tüm depolanmış bilgi artık sisteminize kaydolur. Stoktan ürün çıkacağı zaman da çıkan ürünlerin ya da paletlerin etiketi okuyucudan geçer.

Stok yazılımınızda her hareketin bilgisi yer alır. Genel bir sayım yapmak istediğinizde RFID el terminalleri ve ya seyyar RFID terminallerle deponuzun içinde gezinmeniz yeterli olacaktır. Her biri bünyesinde bir antene sahip olan RFID etiketler bu iletişimi kurmayı sağlar. Böylece günler, geceler süren depo sayımlarından kurtulur; zamandan ve iş yükünden büyük tasarruflar elde edersiniz. Yalnızca depolarda değil üretim yapan firmalarda da ürün takibi yapmak oldukça zordur. Ürün takibi, sevkiyat, mal kabul, irsaliye gibi işlemler de RFID sayesinde son teknoloji olarak gerçekleştirilebilir. Böyle bir hizmetten faydalanmak isteyen firmalar için öncelikle alanda kullanılacak teknolojiler amaca yönelik olarak belirlenir. Alanın özelliklerine göre anten seçimi, antenin sinyal gücü ve frekansın ulaşması gereken alanlar belirlenir.RFID etiketlere uzaktan iletişim mümkün olduğu halde buna yalnızca sizin ulaşmanızı sağlayan güvenlik önlemleri mevcuttur. Yani istemediğiniz kişiler tarafından ürün ve stok bilgilerinize ulaşılması mümkün değildir. RFID çipler üretilirken her biri eşsiz bir koda sahip olur. Bunların kopyalanması çok zordur.

Category: Barkod Etiketi

About the Author ()

Bir cevap yazın