Etiketler Nerelerde Kullanılır?

| 28 Haziran 2018

Gün geçtikçe artmakta olan nüfus doğrultusunda yaşam alanlarını etkileyen birçok sektör işlerinin daha hızlı ve güvenli bir şekilde işlemesi adına pratik çözümlere ihtiyaç duymaktadır. Bunun sonucunda ise ürün ile ilgili bilgilerin ve fiyat listelerinin bir barkod okuyucu sistemin şifre kırma özelliği sayesinde ekrana aktarılmasını sağlayan etiketler ortaya çıkmış bulunmaktadır. Kullanılan malzeme yapısına göre plastik, kumaş ve kâğıt olarak ayrılmakta olan etiketler arasında termal etiketler görmeye en çok alışkın olduklarımızdır. Sektörler içerisinde yoğun bir kullanım alanına sahip olan termal etiketler ise raf ömürlerine ve kullanım alanlarına göre iki alt başlık altında incelenmektedir.

Kısa dönem etiket kullanımı

Koruyucu bir tabakaya sahip olmaması nedeni ile ısı ve ışık gibi dışarıdan gelen etkilere karşı savunması ve direnci az olan ve bu neden ile temel olarak tüketimin hızlı olduğu alanlar içerisinde kullanılmakta olan eko termal etiketler baskı süresinde ribon maddesine de ihtiyaç duymuyor olması nedeni ile maliyeti düşük bir etiket çeşididir. Kargo, kuru bakliyat, sıra fişleri gibi kullanım alanları olan etiketler 6 aya kadar verimli bir şekilde kullanılabilmektedir.

Uzun dönem etiket kullanım özellikleri

Lamine termal etiketler ise eko termal etiketin aksine koruyucu bir tabakaya sahiptir. Bu neden ile nem, alkol, ısı ve ışık gibi dış etkenlere karşı daha çok direnç göstermekte bu da onun daha uzun süre verimli bir kullanım oluşturmasına sebep olmaktadır. Ürünlerin bulundukları ortamlara göre korumasının arttırılması halinde 12 aya kadar kullanımı mümkün olmakta olan etiketler isminden de anlaşıldığı gibi ısı yardımı ile ribon kullanımı olmadan baskı sağlamaktadır. Bu durum için ise önemli olan barkod yazıcının bu özelliğe uyum sağlamasıdır. Bu neden ile süpermarket ve terzi kullanımı yoğunluktadır.

Category: Barkod Etiketi

About the Author ()

Comments are closed.