Etiket Çeşitleri

| 20 Eylül 2015

Etiket üretimi standart kalıplarda ya da istenilen boyut ve şekillerde olabilmektedir. Etiket cinsleri kuşe, vellum, termal, opak gibi çeşitlerden oluşur. Etiket cinsini seçerken dikkat edilecek husus etiketin kullanılacağı alandır. Kısa süreli kullanıma uygun etiketler olduğu gibi çok dayanıklı yapıda plastik etiketler de mevcuttur. Amaca uygun seçilen etiket türü ile en verimli sonuçlar elde edilir. Etiketlerin ebadı ve şekli ise yine ihtiyaca ve tasarıma göre değişebilir.

Vellum etiketler kağıt bazlı etiketler sınıfındandır. Bu etiketin yüzeyi pürüzsüz olmayıp çukurluklara sahiptir. Bol ışıklı alanlarda parlama yapmaması yönünden bir avantaja sahiptir. Ayrıca bu yüzey yapısı sayesinde baskının daha net algılanması da vellum etiket türü için bir artıdır. Kağıt bazlı bir etiket türü olduğu için doğal olarak dış ortamlarda çabuk yıpranır. Bu sebeple genellikle dış ortamlarda kullanılmazlar. Yine kağıt bazlı olduğu için sıvıya, neme ve ışığa karşı da çok dayanıklı değildir. Bu etkenlere doğrudan maruz kalmaması gerekmektedir.

Kuşe etiket de tıpkı vellum gibi kağıt bazlıdır. Kuşede vellum gibi mat bir yüzey yoktur. Hatta parlak ve ya yarı parlak bir yüzeye sahip olan kuşenin yine de baskı maliyeti açısından vellumdan bir farkı yoktur. Ribonlu yazdırma yöntemi ile baskı alınan bu kağıt bazlı etiketlerin kalitesi, kullanılan ribonun kalitesi ile doğru orantılı olmaktadır. Kuşe etikete termal transfer ile baskı alınır. Bu baskı uygulamasında wax ya da wax / resin ribon kullanılır. Uygun olmayan bir ribon kullanımında etiket dışarıdan gelecek etkilere karşı oldukça dayanıksız olup baskıların dağılması ile sonuçlanabilir.

Termal etiketler özelliğine sahip olan lamine termal ise ribon kullanımı olmadan direkt termal baskı denilen baskı yöntemi ile yazdırılır. Lamine termal etiketin bir diğer adı da top termal etikettir. Termal etiketlerin en önemli özelliği hızlı kullanım ürünleri için uygun olmalarıdır. Ribon kullanımına gerek olmadığı için maliyetleri düşük olan termal etiketlerin belli bir raf ömrü vardır. Bu sürenin bitiminde kararmaya başlarlar. Lamine termal etiket ise bu kararmayı geciktiren bir koruma tabakasına sahiptir. Bu tabaka ile korunarak 6-9 aylık bir kullanım ömrüne sahip olur. Yine de ısı, ışık ve neme doğrudan maruz kalmamalıdır.

Eco termal etiket de bir termal etiket türüdür. Ribon kullanımına gerek olmadığı için maliyeti oldukça düşüktür. Termal etiketlerin özelliği olan kararma durumuyla 3-6 aylık bir süreden sonra karşılaşır.

Category: Etiket Türleri

About the Author ()

Comments are closed.