Aldatma Durumunda Çocuğun Velayeti Kime Verilir?

| 20 Aralık 2018


            Aldatmak, en yaygın boşanma sebeplerinden bir tanesidir. Aldatan ya da aldatılan kişiler tarafından açılan bu davalarda en önemli soru işaretlerin bir tanesi çocukların velayetidir. Evli ve çocuklu çiftlerde yaşanan aldatma kaynaklı boşanmalar kişilerde kafa karışıklığı yaratmaktadır. Genel kanı çocuğun velayetinin aldatan tarafa verilmeyeceği yönündedir. Fakat bu düşünce son derece yanlıştır. Velayet davalarında çiftlerin durumundan çok çocuğun durumu göz önüne alınır. Çocuğun yaşı, psikolojik durumu ve hangi tarafın ona daha iyi imkanlar sağlayacağı göz önüne alınarak bir karar verilir. Bu noktada aldatan tarafında velayeti almaya hakkı bulunmaktadır. Kısacası aldatma gibi durumlar velayet davalarını etkilemez ve çocuğun iyiliği için en doğru karar alınmaya çalışılır.

0-5 yaş arası çocukların velayeti

            0 ile 5 yaş arasında yer alan çocuklar çok küçük ve anneye muhtaçtırlar. Bu noktada annenin durumu da oldukça önemlidir. Herhangi bir psikolojik problemi ve maddi sıkıntısı yok ise aldatan kişi kadın bile olsa velayet anneye verilecektir. Bu durum çocuk çok küçük olduğu için geçerlidir. Bu tarz küçük çocukların ihtiyaç duydukları ilk ebeveynleri anneleri olmaktadır. Bu sebeple bu tarz davaların birçoğu velayetin anneye verilmesi ile sonuçlanmaktadır.


12 yaş ve üzeri çocukların velayeti

            12 yaş ve üzeri olan çocukların akılları diğer yaş gruplarına oranla çok daha gelişmiştir. Kendi fikirlerini ve düşüncelerini aktarabilen bu yaş grubunun velayet davalarında çocuğun görüşleri de alınır ve ona göre hareket edilir. Bu yaş grubundaki çocukların velayet işlemlerinde ön plana çıkan en önemli nokta çocuğun düşünceleri ve velayeti alacak olan kişinin maddi imkanlarıdır. Çocuğa okul hayatında destek olacak maddi anlamda güçlü tarafların velayeti alma ihtimalleri çok daha yüksek olmaktadır. Çocuğun fikirleri ve ne söylediği de en az maddi durumlar kadar önemlidir. Bu noktada hakim çocuğun görüşlerini de dikkate alacak ve onun için en doğru kararı verecektir.

Category: Blog

About the Author ()

Comments are closed.